Одним із найпопулярніших аргументів на користь прийому біологічно активних добавок (БАДів) є твердження, що сучасна людина не може покрити всі потреби в поживних речовинах за рахунок звичайних продуктів, і для збереження здоров’я їй життєво важливо доповнювати раціон добавками. Чимало людей поділяють цю думку, вважаючи використання БАДів обов’язковою умовою довгого і здорового життя, більше про разні думки на сайті https://pyrogiv.kiev.ua/. Чи дійсно добавки необхідні для підтримки здоров’я чи можна обійтися без них?
Відповідно до цього принципу саме ті, хто стверджує, що БАДи необхідні та незамінні, повинні підтвердити це твердження: надати результати досліджень з високим рівнем доказовості або послатися на позиції авторитетних організацій у галузі харчування та здоров’я. ненадійні, оскільки багато досліджень фінансують самі виробники БАДів. Переконливих підтверджень те, що раціональне збалансоване харчування вимагає обов’язкового доповнення як добавок, також представлено.
А ось різноманітні ризики, пов’язані з БАДами, доведені дуже добре: щорічно реєструються десятки тисяч ускладнень, спричинених застосуванням добавок, контроль за якістю БАДів недостатній, і щороку виявляється величезна кількість фальсифікованих добавок, склад яких не відповідає заявленому. У принципі, обговорення питання тут можна було б закінчити. Якщо безумовна необхідність не доведена, а ризики відомі і ймовірні, рішення приймається на основі ризиків. Але ми все ж таки не зупинимося на цьому і розглянемо офіційні позиції наукових та професійних організацій, які є визнаними авторитетами в галузі здоров’я, медицини та спорту. Ці позиції засновані на наукових дослідженнях, підкріплені доказами високого рівня і відображають узгоджену думку тисяч експертів. ризик для здоров’я через недостатнє надходження нутрієнтів. До таких груп, зокрема, належать: спортсмени.
При фізичних навантаженнях потреба у багатьох поживних речовин зростає. Крім того, заняття спортом пред’являють особливі вимоги до здоров’я; вегетаріанці. Виняток із раціону цілих груп продуктів підвищує ймовірність виникнення дефіциту окремих нутрієнтів; підлітки. У періоди активного зростання та розвитку потреба у багатьох нутрієнтах збільшується, а дефіцит нутрієнтів стає особливо небезпечним, т.к. може викликати порушення психічного та фізичного розвитку; вагітні та годуючі. Під час виношування дитини та грудного вигодовування у жінки зростає потреба у багатьох поживних речовинах, при цьому їх дефіцит негативно позначається на здоров’ї не тільки матері, а й дитини, люди з хронічними захворюваннями. При низці захворювань порушуються ковтання, перетравлення, засвоєння їжі, що збільшує ризик дефіцитних станів. Крім того, у хворих людей нерідко знижено рухову активність. Як наслідок, зменшується потреба в енергії і урізається раціон, а з невеликої кількості їжі важче отримати всі потрібні поживні речовини. з цих принципів вже були хоч раз переглянуті з урахуванням сучасних наукових даних.
Існують також рекомендації для цілих регіонів, наприклад, створені ВООЗ керівні принципи для країн Східного Середземномор’я. Рекомендації різних країн опубліковані на сайті Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (Food and Agriculture Organization, FAO). Варто одразу сказати, що знайти там заяви про необхідність харчових добавок навряд чи вдасться. Далі ми цитуватимемо ключові місця з таких рекомендацій і даватимемо посилання на повний текст документів. Усі зацікавлені особи можуть прочитати документи цілком: це дозволить глибше ознайомитися з темою, а також переконатися, що наведені у статті цитати коректні та не вирвані з контексту.